About Us

Customer Service Councils

In keeping with Farm Credit East’s strategic vision of retaining a strong grass roots network, the Farm Credit East Board of Directors established Customer Service Councils (CSC) for each of the 20 branch offices. These are composed of a cross section of stockholders and other members of the agricultural community who meet three times annually with their local Branch Office Manager.

Farm Credit East's branch offices, Board and management appreciate the contributions of our Customer Service Councils who provide advice and invaluable feedback on a wide variety of topics from market intelligence to business opportunities.

Auburn, Maine
Libby P. Bleakney , Cornish, ME
Benjamin D. Carlisle, Bangor, ME
Peter Carrier, Skowhegan, ME
James V. Crane, Exeter, ME
Travis Fogler, Exeter, ME
Robert E. Linkletter, Athens, ME
Jacob E. Pierson, Biddeford, ME
Kimberly M. Wright, Clinton, ME

Batavia, N.Y.
James Anderson, Avon, NY
Robert. R. Brown III, Waterport, NY
Tom Jeffres, Wyoming, NY
Brett D. Kreher, Clarence, NY
Matthew Lamb, Oakfield, NY
Bradley A. Macauley, Geneseo, NY
Andrew Milleville, Lockport, NY
Jeffrey Barry Oakes, Lyndonville, NY
Jason E. Schwab, Delevan, NY
Jason E. Swede, Piffard, NY
Douglas Walker, Wayland, NY
Sue Weber, West Seneca, NY

Bedford, N.H.
Nick Brunet, Auburn, NH
Kathleen Donald, Brentwood, NH
Steven A. Gaklis, Boston, MA
Joseph E. Golter, Greenland, NH
Robert A. Johnson, II, Pittsfield, NH
Jamie Robertson, Contoocook, NH
H. Michael Smolak, Andover, MA
Stewart R. Yeaton, Epsom, NH

Bridgeton, N.J.
James Brown, Bridgeton, NJ
John Coombs, Jr., Elmer, NJ
Byron Dubois, Pittsgrove, NJ
Edward Overdevest, Bridgeton, NJ
Tom Sheppard, Cedarville, NJ
Frank Tedesco, Vineland, NJ

Burrville, N.Y.
Eric B. Behling, Mexico, NY
Jonathan Beller, Carthage , NY
David Fralick, Cape Vincent, NY
Lynn Murray, Copenhagen, NY
Ronald Robbins, Sackets Harbor, NY
David Rudd, Lacona, NY

Claverack, N.Y.
David W. Becker, Rensselaer, NY
Ulderic Boisvert, Albany, NY
Ben Freund, East Canaan, CT
Robert C. Graves, Schenectady, NY
Christine Jones, Catskill, NY
Michael Lischin, Pine Plains, NY
Jacob Samascott, Kinderhook, NY
Eric Sheffer, Hoosick Falls, NY
Philip J. Trowbridge, Ghent, NY
Lloyd Vaill, Jr., Pine Plains, NY
Dale-Illa Riggs, Stephentown, NY

Cooperstown, N.Y.
John Balbian, Amsterdam, NY
Johannes Barendse, Utica, NY
David Curtin, Cassville, NY
Christopher Fredericks, Little Falls, NY
Lukas George, Clinton, NY 
Ryan Kelly, Fultonville, NY
Corey Mosher, Bouckville, NY 

Cortland, N.Y.
Kimberly Brayman, Skaneateles, NY
Emma Currie, Tully, NY
John Gates, Burdett, NY
Kenneth Miller, Richford, NY
Joel Riehlman, Tully, NY
George Schaefer, Chenango Forks, NY
Amy Sperat, Cuyler, NY
Judith Whittaker, Whitney Point, NY

Dayville, Conn.
John Bennett, Putnam, CT
Allyn Brown, III, Preston, CT
Jan Eckhart, Middletown, RI
John Edison, Wakefield, RI
Samuel Hull, Union, CT
Anthony R. Moschini, Spencer, MA
John Nunes, Jr., Middletown, RI
Ellen Puccetti, North Smithfield, RI

Enfield, Conn.
Steve Basile, Granby, CT
John Casertano, Cheshire, CT
Edward Kasheta, South Windsor, CT
Roland "Skip" LeClerc, Belchertown, MA
Charles Newman, Newtown, CT
Don Patterson, Sunderland, MA
Karen Randall, Ludlow, MA

Flemington, N.J.
Lisa Applegate, Freehold, NJ
Stephen Barlow III, Sea Grit, NJ
Scott Daum, Englishtown, NJ
Steve Gambino, Phillipsburg, NJ
Pete Hionis, Whitehouse Station, NJ
Michael Puglisi, Howell, NJ
Stanley Skeba, Monroe, NJ

Geneva, N.Y.
Barb, Bauman, Webster, NY
Alison DeMarree, Williamson, NY
Matthew Doyle, Hammondsport, NY
Todd DuMond, Auburn, NY
John Mueller, Clifton Springs, NY
Bob Norris, Savannah, NY
Erica Paolicelli, Geneva, NY
Adam Peters, Williamson, NY
Matthew Young, Clifton Springs, NY

Greenwich, N.Y.
Amy Walker Bailey, Fort Ann, NY
Nathan Darrow, Schuylerville, NY
Charlie Hanehan, Saratoga Springs, NY
David Horn, Greenwich, NY
Ian C. Murray, Ballston Spa, NY
Shane Nolan, Cambridge, NY
William (Bill) Peck, Bacon Hill, NY
Sean P. Quinn, Easton, NY

Hornell, N.Y.
Jonathan Burns, Hornell, NY
Clinton M. Crooker, Addison, NY
Frederick R. Frank, Hammondsport, NY
Darlene Krisher-Meehan, Andover, NY
Andrew W. Merry, Arkport, NY
Daniel Schumacher, Naples, NY
David Votypka, Wayland, NY
John R. Wallace, Avoca, NY

Mayville, N.Y.
Nathan Blesy, Springville, NY
Stephen J. Falcone, Silver Creek, NY
Kevin T. Powell, Portland, NY
Samuel Sheehy, North Collins, NY

Middleboro, Mass.
Dawn M. Allen, Freetown, MA
John Bartlett, Nantucket, MA
Marjorie Beaton-Kane, Wareham, MA
John Hornstra, Norwell, MA
Fred Jenkins, Marston Mills, MA
Kevin McLaughlin, Fairhaven, MA
Matthew Piscitelli, Raynham, MA
John F. Risso, Plymouth, MA
William B. Stearns IV, Plymouth, MA

Middletown, N.Y.
Wisner Buckbee, Jr., Warwick, NY
Steven Clarke, Milton, NY
J. Gregory DeBuck, Westtown, NY
Roderick O. Dressel, New Paltz, NY
Charles Lain, Jr., Pine Island, NY
John J. Lupinski, Goshen, NY

Potsdam, N.Y.
Mark Akins, Lisbon, NY
Dan Chambers, Heuvelton, NY
Blake Gendebien, Ogdensburg, NY
Allen Kelly, Rensselaer Falls, NY
Jeff Liberty, Winthrop, NY
Keith Pierce, Ogdensburg, NY
Patrick Smith, Canton, NY

Presque Isle, Maine
Bryan Bell, Mars Hill, ME
Barry Buck, Mapleton, ME
Jake Dyer, Monticello, ME
Matt Griffeth, Limestone, ME
Beth Guimond, Fort Kent, ME
Nick McCrum, Mars Hill, ME
Steve Ouellette, Fort Kent Mills, ME
Greg Schools, Littleton, ME
Emily Smith, Presque Isle, ME
Brian Souers, Lincoln, ME

Riverhead, N.Y.
Karl Auwaerter, Bayport, NY
Lou Caracciolo, Jr., Jamesport, NY
Eddy Creces, Cutchogue, NY
Carl Gabrielsen, Jamesport, NY
Adam Halsey, Water Mill, NY
Edward Harbes IV, Mattituck, NY
Eve Kaplan-Walbrecht, Riverhead, NY
Norman Keil, St. James, NY
Bob Nolan, Patchogue, NY